Toată lumea bună petrece aici: Lipscani, cea mai veche stradă din Bucureşti!
Atestată documentar din anul 1589, a trecut de Revoluţia
de la 1848 şi a supravieţuit celor doua războaie mondiale. La început, numele i-a fost “Uliţa mare” şi era centrul
comercial al oraşului întemeiat de bătrânul cioban Bucur. A fost aşa de
importantă încat, dacă aveai de gând să îţi cumperi două spaţii aici, te costa
155 de taleri.
Talerul era
un ban de argint ce avea gravat pe o parte un leu, simbolul Olandei. Negustorii
din Ţările Române au adoptat moneda şi au denumit-o taler-leu. De aici provine
numele banilor noştri de astăzi.

Mai apoi, Şerban Vodă, membru al marii familii a Cantacuzinilor, domnitorul Ţării Româneşti în secolul XVII, a ridicat un han; apoi, pe acest loc, a fost construită Banca Naţională cu a sa sală de consilii pictată de marele Nicolae Grigorescu. A fost numită Uliţa Lipscanilor în 1750 pentru că aici au apărut negustorii din
Masonii i-au dat putere
Importanţa străzii a crescut
atunci când, în 1880, a fost înfiinţată Marea
Lojă Naţională a României, Prima Federaţie de Loji Masonice de la noi. La începutul
secolului XIX a găzduit cele mai importante bănci şi intituţii româneşti: “Cercul Medical”,
“Institutul Economic Românesc”, “Pathe Palace”, “Banca de comerţ şi industrie”.
Tot atunci au funcţionat cinematograful Roxy,
Librăria Naţională, Mătăsăria Pariziana şi Cafeneaua Elite. În 1952, a avut loc deschiderea
Teatrului Consiliului General al Muncii la care au participat prim ministrul
vremii, Petru Groza, şi Sorin Toma, redactor-şef al ziarului Scânteia.
Azi, Lipscaniul e centrum mundi
pentru iesit în oraş. Chiar dacă, în curând, restaurantele de aici vor fi
obligate să tragă oblonul la ora patru. Dimineaţa...
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu