miercuri, 6 februarie 2013


Lemnul românesc, un lux. Barbaria cu care s-au tăiat pădurile nu ţine cont de lege

Imediat ce vine frigul, tăietorii de lemne sunt mai activi ca oricând. Lemnul românesc se vinde la preţuri incredibile. Pentru unii e o super-afacere, care nu ţine cont de lege şi care se apără cu bâta-n mână.
În goana după profit, se taie la întâmplare. Buştenii verzi şi groşi ajung în fabricile de cherestea. Ceilalţi, în sobe. Aşa se face că România a pierdut într-un secol mai bine de jumătate din păduri.
Un brad, ajuns în 20 de ani la maturitate, e doborât în doar câteva minute. Pe proprietarii de păduri nu-i interesează, însă, asta. Ei fac altfel de calcule.
img_2806
Afacerea cu lemn e una bănoasă şi la limita legii, aşa că discreţia e regula de bază. Iar când această regulă e încălcată… se trece la intimidare.
Sunt două Românii, una în care lemnul e sursă de profit pentru proprietarii de păduri, şi o alta în care lemnul e un lux, pentru oamenii de rând.
În fiecare oră, în România sunt defrişate 3 hectare de pădure. Asta înseamnă că, în fiecare an, peste 10.000 de hectare sunt rase de utilaje.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu