Cameramanul războaielor vrea ca tot globul să cunoască Transilvania
Aproape că nu a
fost conflict armat important la care el să nu fi asistat din postura de
cameraman TV pentru Sky News, în ultimii 20 de ani. Nici nu-şi mai aduce aminte
exact toate zonele lumii în care a fost prezent. Îşi povesteşte mai toate
experienţele din război cu mult umor. Nici n-a ţinut vreodată socoteala
“incursiunilor” sale în zonele de conflict. Le-a pierdut numărul demult. După o
viaţă petrecută cu casca pe cap, cu vesta anti-glonţ bine strânsă pe piept şi
cu camera-n mână, uneori chiar în mijlocul schimburilor de focuri, Colin
Hamilton a ales opusul: liniştea traiului dintr-un sătuc hunedorean.
Din punct de
vedere profesional, povestea lui Colin Hamilton, un irlandez de 46 de ani,
născut în Belfast ,
începe în 1991. Abia se împlinise un an de când se angajase la Sky News,
canalul britanic lansat în 1989, şi a fost trimis în Bosnia .
Avea doar 24 de
ani şi recunoaşte că, atunci, dar şi de mai multe ori după aceea, vorba
englezească “ignorance is bliss” (ignoranţa e o binecuvântare) s-a aplicat
şi-n cazul lui.
Îşi trece
povestea prin Cecenia , Albania , Kosovo ,
Sierra Leone ,
Afganistan, Irak, Liban sau Libia, alte locuri în care a stat cu lunile, timp
în care pericolele l-au pândit la tot pasul.
Când a plecat
în Irak, în 2003, o cunoştea deja pe Carmen, tânăra din Hunedoara care, în urmă
cu cinci ani şi-un pic, i-a devenit soţie. La scurt timp după căsătorie a apărut şi Roy , un năzdrăvan care
acum are patru ani şi jumătate. Un motiv în plus pentru Colin să se gândească
la retragere.
În
noiembrie 2011 s-a mutat permanent în Bârcea Mică, (un sat situat între Deva şi
Hunedoara). În 2002, când a venit aici pentru prima dată, nu i s-a părut nimic
în neregulă. A fost în alte ţări care arătau de 10 ori mai rău. Cu un an în
urmă a constatat cu surprindere că, în doar trei luni, poate să-şi ridice o
casă frumoasă ajutat fiind de doar trei băieţi de nădejde din sat. S-a apucat
apoi să-şi amenajeze un pub în Deva. Aici a fost un pic mai greu, din cauza
birocraţiei. Nu se plânge însă deloc. Ba din contră, el spune că în România, dacă
nimereşti o zi cu vreme închisă, ţi se poate părea că e urât. Trebuie însă să
priveşti dincolo de blocurile astea urâte. Să vezi cât de deschişi şi primitori
sunt oamenii. Să nu mai vorbim de minunăţiile verzi care sunt în afara
oraşelor. El a decis să vină aici pentru că a considerat că poate să-i
asigure fiului său o viaţă mai bună. Ştie că mai toţi românii spun că e
invers.
Tocmai
pentru că a nimerit într-unul dintre cele mai frumoase judeţe ale ţării, Colin
are de gând să-l bată la pas anul acesta şi să încerce să şi câştige un ban
făcând asta. Sebastian, un prieten de-al lui Colin, i-a propus un proiect
interesant: Discover Transylvania. O să facă documentare şi filme de
prezentare, împreună cu alţi doi amici. Vrea să promovez eTransilvania şi
România. România frumoasă este mult mai mare şi mai importantă decât aşa-zisa
Românie urâtă. Abia aşteaptă să pună din nou mâna pe cameră. Colin spune ca Romania trebuie
privita dincolo de blocurile urate.














