joi, 20 septembrie 2012


Povestea Coanei Miţa Biciclista

Cu siguranţă aţi auzit cel putin o data de Coana Miţa Biciclista, sau de rimele deocheate la adresa ei. Aceasta doamnă nu este o fantezie a bucureştenilor şi nicio legendă, ci ea chiar a existat.
Maria Mihăescu, pe numele ei adevarat, s-a născut in 1885, la Diteşti, judeţul Prahova. Renumele de "biciclista" şi l-a câştigat in anul 1898, când ziaristul George Ranetti, redactor-şef la revista "Furnica", amorezat de ea, a observat-o într-una din plimbările ei cu bicicleta pe Calea Victoriei. Evident, Miţa l-a refuzat, iar acest lucru l-a enervat de Ranetti, care a poreclit-o "Miţa Biciclista".
Maria era o femeie frumoasă, nu prea înaltă (cam 1.60 m), cu părul blond tuns scurt si cu ochii verzi - albaştri. Ea a fost curtata de mulţi bărbaţi celebri: Nicolae Grigorescu (trecut de 50 de ani), Octavian Goga sau regele Ferdinand. El i-a dăruit casa de lângă Piaţa Amzei, casa cu două corpuri, ce-i poartă numele. Chiar regele Manuel al Portugaliei a cerut-o de nevastă, dar ea a refuzat. A ramas fidelă amorului pentru doctorul Nicolae Minovici, părintele societăţii „Salvarea“.
 mita
Miţa a fost prima femeie care s-a plimbat cu bicicleta, pe Calea Victoriei, îmbrăcată în pantaloni. Avea ghidon de argint si o caşheta de mătase, înfăşurata în voal alb, din care răsăreau încrucişate doua ace mari, a la madame Butterfly.
De altfel, viaţa de lux nu-i era străină Miţei, deoarece ea deţinea: o trasură, o maşina coupe, slugi, nu putea să mănânce decât la Athenee Palace şi să-şi vopsească părul la cel mai chic coafor de pe Calea Victoriei.
Nici in momentele când o ducea prost cu banii nu se lasa mai prejos : ea îşi trimitea bărbatul, pe generalul Dumitrescu, la cerşit, la un magazin alimentar de pe strada Mendeleev, îmbracat sărăcăcios, ca apoi să cineze la Athenee Palace.
De asemenea, Coana Miţa a fost prima femeie care s-a bălăcit în mare, îmbrăcată într-un costum de baie considerat sumar, pentru că toată lumea, la acea vreme, făcea baie în halat. Acest fapt a determinat o intervenţie a unui şef de post care a început să fluiere precipitat ca ea să iasă din apa. Miţa s-a dus imperturbabilă la poliţist, l-a lovit cu umbrela de plajă şi l-a întrebat curioasă "de ce şuiera".
Aşadar, Maria Mihăescu a fost o excentritate la vremea respectivă, ce va ramâne mereu în istorie, ca prima femeie care s-a plimbat pe bicicletă.