luni, 25 februarie 2013





Cameramanul războaielor vrea ca tot globul să cunoască Transilvania







Aproape că nu a fost conflict armat important la care el să nu fi asistat din postura de cameraman TV pentru Sky News, în ultimii 20 de ani. Nici nu-şi mai aduce aminte exact toate zonele lumii în care a fost prezent. Îşi povesteşte mai toate experienţele din război cu mult umor. Nici n-a ţinut vreodată socoteala “incursiunilor” sale în zonele de conflict. Le-a pierdut numărul demult. După o viaţă petrecută cu casca pe cap, cu vesta anti-glonţ bine strânsă pe piept şi cu camera-n mână, uneori chiar în mijlocul schimburilor de focuri, Colin Hamilton a ales opusul: liniştea traiului dintr-un sătuc hunedorean. 



Din punct de vedere profesional, povestea lui Colin Hamilton, un irlandez de 46 de ani, născut în Belfast, începe în 1991. Abia se împlinise un an de când se angajase la Sky News, canalul britanic lansat în 1989, şi a fost trimis în Bosnia.
Avea doar 24 de ani şi recunoaşte că, atunci, dar şi de mai multe ori după aceea, vorba englezească “ignorance is bliss” (ignoranţa e o binecuvântare) s-a aplicat şi-n cazul lui.
Îşi trece povestea prin Cecenia, Albania, Kosovo, Sierra Leone, Afganistan, Irak, Liban sau Libia, alte locuri în care a stat cu lunile, timp în care pericolele l-au pândit la tot pasul. 
Când a plecat în Irak, în 2003, o cunoştea deja pe Carmen, tânăra din Hunedoara care, în urmă cu cinci ani şi-un pic, i-a devenit soţie. La scurt timp după căsătorie a apărut şi Roy, un năzdrăvan care acum are patru ani şi jumătate. Un motiv în plus pentru Colin să se gândească la retragere. 
În noiembrie 2011 s-a mutat permanent în Bârcea Mică, (un sat situat între Deva şi Hunedoara). În 2002, când a venit aici pentru prima dată, nu i s-a părut nimic în neregulă. A fost în alte ţări care arătau de 10 ori mai rău. Cu un an în urmă a constatat cu surprindere că, în doar trei luni, poate să-şi ridice o casă frumoasă ajutat fiind de doar trei băieţi de nădejde din sat. S-a apucat apoi să-şi amenajeze un pub în Deva. Aici a fost un pic mai greu, din cauza birocraţiei. Nu se plânge însă deloc. Ba din contră, el spune că în România, dacă nimereşti o zi cu vreme închisă, ţi se poate părea că e urât. Trebuie însă să priveşti dincolo de blocurile astea urâte. Să vezi cât de deschişi şi primitori sunt oamenii. Să nu mai vorbim de minunăţiile verzi care sunt în afara oraşelor. El a decis să vină aici pentru că a considerat că poate să-i asigure fiului său o viaţă mai bună. Ştie că mai toţi românii spun că e invers.
Tocmai pentru că a nimerit într-unul dintre cele mai frumoase judeţe ale ţării, Colin are de gând să-l bată la pas anul acesta şi să încerce să şi câştige un ban făcând asta. Sebastian, un prieten de-al lui Colin, i-a propus un proiect interesant: Discover Transylvania. O să facă documentare şi filme de prezentare, împreună cu alţi doi amici. Vrea să promovez eTransilvania şi România. România frumoasă este mult mai mare şi mai importantă decât aşa-zisa Românie urâtă. Abia aşteaptă să pună din nou mâna pe cameră. Colin spune ca Romania trebuie privita dincolo de blocurile urate.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu