Spitalul de boli dermato-venerice din Bucureşti, un focar de infecţii în mijlocul oraşului
Din spitalul de boli dermato-venerice din Bucureşti au rămas doar bolile. Fiecare fiolă de sânge înseamnă un microb. Spitalul s-a desfiinţat, iar hoţii de fier vechi l-au dezmembrat bucată cu bucată.
Autorităţile s-au făcut că uită de ceea ce era în laboratoare, iar hoţii de fier sunt mesagerii perfecţi ai bolilor venerice de tot felul.
După ce unitatea medicală a fost închisă, nimeni n-a verificat dacă deşeurile sanitare au fost ridicate. Acum, le găseşti peste tot. De la seringi şi eprubete nefolosite, până la fiole pline cu sânge recoltat pentru analize sau sticle cu medicamente.
În podul fostei policlinicii a spitalului Scarlat Longhin sunt doar acte medicale şi fiole pline cu diverse substanţe. Nici nu ai spune că cineva a trecut pe aici pentru a curăţa. De exemplu, pe una dintre fiole scrie cât se poate de clar: BIOHAZARD.
Saltelele vechi, folosite de bolnavi, au rămas la locul lor. Cu tot cu microbii adunaţi în ani de zile. Nemişcate au rămas şi materialele folosite la analize.
Pentru incredibila situaţie nicio instituţie a statului nu se simte responsabilă.
În vreme ce autorităţile ignoră situaţia, în plin centrul Bucureştilor o bombă biologică stă să explodeze. În plus, clădirea de patrimoniu stă să cadă după ce hoţii au scos luni în şir fierul vechi dintre betoane.
În vreme ce autorităţile ignoră situaţia, în plin centrul Bucureştilor o bombă biologică stă să explodeze. În plus, clădirea de patrimoniu stă să cadă după ce hoţii au scos luni în şir fierul vechi dintre betoane.
După ce terenul şi clădirea spitalului au fost retrocedate în 2007, căutătorii de fier vechi au făcut ravagii.
Poliţia Locală a prins şi a amendat în ultimul an zeci de oameni care furau fierul vechi din structura fostului spital. Şapte doar în ultimele două săptămâni. E singura măsură luata de o autoritate.


Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu